Бездомні тварини у місті — проблема?

Тематика: Разом в Європейському домі

Назва: Бездомні тварини у місті — проблема?

Автор: Загоруйко Ольга

Над цим питання працюють науковці у багатьох країнах. Головна мета їхніх праць — зробити безпечнішим співіснування людини із бездомними тваринами через зменшення їх чисельності на вулицях міст гуманним чином.

До вирішення проблеми бродячих собак можна ставитися по-різному. Одні схвалюють відлови собак, інші критикують тих, хто викидає тварин на вулицю, ще інші шукають виходу із ситуації або ж байдуже махнуть рукою – от, знайшли найбільшу проблему. Можливо, проблема бродячих тварин і не є найголовнішою для українських міст, в тому числі і для Рівного, але вона існує,  і існує не перший рік і пробують її вирішити далеко не перший рік. За часів Австро-Угорщини і довоєнної Польщі в містах боролися з цим явищем за допомогою гицлів. І хоча ми тепер полюбляємо говорити про цивілізованість та нашу європейськість, та гицлі не перевелися.

Одне діло, як до вирішення проблеми бродячих собак ставиться пересічний мешканець міста, а інше, як її вирішує влада. Якщо позиції різко розходяться, то назріває конфлікт. Давайте спробуємо глянути на справу об’єктивно та неупереджено

Як у Рівному борються з бездомними собаками?

Бездомних собак комунальники ловлять, замотують їм морди і лапи скотчем і ще живими кидають в яму на сміттєзвалищі. Про ці жахіття розповідають добросерді рівненські пенсіонерки, які переконані, що тварини страждають задля... економії бюджету. Адже відстріл одного пса коштує 57 гривень — приблизна вартість обіду депутата міськради в перерві між сесійними засіданнями. Тож для чого витрачати дорогоцінні шприци для відстрілу? Скотчем — дешевше...

Чи насправді все так жорстоко закінчується для «братів наших менших», чому міський голова Рівного вважає себе психічно здоровим і, зрештою, де ховають своїх чотирилапих улюбленців рівняни, яких директор КАТП-1728 поділив на «вже покусаних» і «ще не покусаних» — спробували розібратися журналісти «Рівне Вечірнє».

Організатори так і не легалізованого у Рівному притулку для собак на вулиці Млинівській скаржаться на неувагу влади до проблем бездомних тварин і жорстоке поводження з ними. Через це збираються пікетувати приміщення міськвиконкому, і якщо на їхні протести не відреагують, їхати до Києва.

- Звернутися до редакції мене змусив нещодавній випадок жорстокого поводження гицлів з тваринами, - розповіла пенсіонерка Кіра Муравенко. - Створений нами притулок розташований поруч з митницею. На її території тривалий час жило кілька собак, ми їх ще й навіть підгодовували. Перед Великоднем раптом усі собаки зникли, залишився лише один. Ми почали цікавитися, де поділися тварини, і нам розповіли, що їх забрали в машину й, можливо, вивезли на сміттєзвалювальний полігон. Одна з доглядачок притулку поїхала на полігон і безпритульні їй показали яму, куди скидають ще живих собак і там вони помирають. Жінка від побаченого ледь не зомліла.

А днями одна з працівниць митниці розповіла, що бачила, як гицлі ловили псів, обмотували їм морди й лапи скотчем, після цього пакували в мішки і кудись везли. Можливо, на той же полігон у вищезгадану яму. Вочевидь, так влада економить гроші на відстрілі бродячих тварин. Адже відстріл одного пса обходиться бюджету в 57 гривень. Крім цього, щоб тварини гинули, по місту нині розкидають зелені отруйні таблетки.

Дуже прикро, що наш міський голова заплющує на це все очі. Більше того, на громадських слуханнях щодо створення притулку він сказав, що на притулок і стерилізацію тварин немає грошей, тому й надалі тварин відстрілюватимуть. «У мене на шальках терезів покусані діти і собаки. Я віддаю перевагу дітям», - заявив керівник міста. Це при тому, що  у санстанції цікавилися і виявилося, що в переважній більшості кусають людей на вулицях домашні, а не бездомні пси.

Міський голова Рівного Володимир Хомко не відмовляється від своїх передвиборчих заяв про необхідність притулку, однак у розповідь пенсіонерки не вірить.

- Працівники КАТП-1728, за словами керівника цього підприємства, перед Великоднем справді відстрілювали бродячих собак у тому районі, - повідомив пан Хомко. - Втім, так знущатися над ними, як розповіли організатори притулку, не могли. Собак усипляють відразу на місці, причому роблять це у нічний час. Тим більше, від мене не надходило команди знущатися над тваринами, адже я - психічно здорова людина. Куди звозять усиплених тварин? Директор КАТП-1728 запевняє, що у спеціальну яму Беккері на сміттєзвалювальному полігоні. Та якщо там є трупи тварин просто неба, цілком може бути, що їх туди повивозили і повикидали самі мешканці міста.

Щодо створення притулку для тварин у місті, то я хочу це зробити. І представники громадської організації «ФАС», яка організовувала з цього приводу громадські слухання, казали: «Дайте нам землю під притулок, а гроші на стерилізацію тварин ми знайдемо самі». Я готовий хоч завтра надати землю під притулок, тільки представники організації не з`являються, хоч домовлялися, що вони зв`яжуться з нами. Єдине, що виділити кошти на утримання притулку (а це чимала сума) з міського бюджету не можемо. Але вирішувати якось проблему бродячих тварин потрібно. Адже торік на вулицях міста собаки покусали 650 людей.

Для безпритульних - цементний бункер

Чи дійсно всі безпритульні тварини знаходять свій останній прихисток у цементному бункері під назвою «яма Беккері»? Це сховище розміром чотири на чотири метри знаходиться на сміттєзвалювальному полігоні за містом. Спеціальна машина, за словами директора КАТП-1728 Володимира Тимощука, щодня привозить сюди собак, яких усипляють гицлі, та трупи тих тварин, які потрапили під колеса автомобілів. Тіла тварин пересипають хлорним вапном для знезараження.

Як же комунальники захоронюють тварин, журналіст «Рівне Вечірнє» вирішила пересвідчитись на власні очі. Гідами на сміттєзвалювальному полігоні біля Рівного стали його «мешканці» - безпритульні люди. Вони показали напрямок, де шукати місце захоронення тварин. «Ідіть на запах», - порадили. За кількасот метрів від в`їзду на полігон з`являється різкий трупний сморід. Просто неба на схилі однієї з копанок розкладаються тіла десятків собак, поїдених черв`яками і безпритульними тваринами. Бункер, за описом схожий на яму Беккері, знаходиться за десяток метрів від стихійного місця захоронення тварин. Відкривши важку кришку бетонного резервуара, пересвідчуємося, що він... порожній.

- Це нову яму викопали, - пояснюють всезнаючі безпритульні , - а стара вже переповнена, вона далеко у полі.

До речі, на полігоні живуть десятки безпритульних псів. І можна лише здогадуватися, якими саме відходами вони харчуються.

Де собака закопаний?

Що небезпечного їдять собаки не на сміттєзвалищі, а в місті - набагато більша проблема. Ось, для прикладу, мешканці одного з будинків на вулиці Набережній стурбовані тим, що в їхньому дворі сусіди захоронили мертвого кота. Люди стверджують, що, найімовірніше, тварина була хворою і собаки, розкопавши яму, рознесуть інфекцію. А в дворі щодня гуляють діти.

Де ж знаходять свій останній притулок брати наші менші? Адже відповідного місця для захоронення в місті немає. Відповідь проста - більшість рівнян хоронять своїх чотирилапих друзів у лісових посадках або... у дворах власних будинків.

- Я закопав тіло свого спаніеля в сквері біля будинку, - розповідає рівнянин Андрій. - Знаю, що це порушення санітарних норм, але не міг я викинути його у сміттєвий бак. Він у нас вісім років жив, діти його дуже любили і взагалі він був як член сім`ї. Звичайно, якби у нас у місті був цвинтар для тварин, ніхто б не шукав поночі місце для останнього притулку свого чотирилапого друга.

- Те, що люди захоронюють домашніх улюбленців де прийдеться, ні для кого не є секретом, - розповідає Людмила Луцюк. - Добре, якщо тварина була здорова. А якщо ні? Я сама неодноразово ставала свідком того, як собаки викопували інших тварин і їли. І неодноразово мені скаржилися люди, які ставали свідками таких сцен.

Окрім того, мало не щодня у Рівному десятки тварин гинуть під колесами транспорту. Часто буває, що машини їздять по них кілька днів, «розкатуючи» труп собаки чи кота по усій дорозі.

- Нещодавно в районі Золотієва автомобіль збив кота, - розповідає Людмила Луцюк. - Зазвичай я прибираю з дороги таких тварин, в мене і гумові рукавички в машині для таких випадків є. Ми їхали до школи, а коли поверталися, щоб забрати тварину, то побачили, як величезний пес тягне її на узбіччя і їсть... За кілька днів того пса збила машина на тому ж місці! Я його прибрала з дороги на узбіччя, а через годину трупа вже не було... Може, комунальники потурбувались. А якщо...

На «котячий крематорій» нема ні землі, ні грошей

За повідомленням спеціалістів Рівненської обласної державної лікарні ветмедицини, на сьогодні утилізація загиблих тварин проводиться на Костопільському ветеринарно-санітарному заводі. Отримане в результаті м`ясо-кісткове борошно використовують як біологічну добавку в корм для тварин. Як би дивно це не звучало, а сировиною для тваринних кормів є самі тварини.

Також в області є 360 скотомогильників, які паспортизовані ветеринарною службою. Такі території обгороджують, щоб до них не було вільного доступу. В районі скотомогильників заборонено випасати домашню худобу, косити траву та здійснювати господарську діяльність.

«Питання безпритульних собак в Рівному: ЗА і ПРОТИ», під такою назвою Рівненська обласна організація політичної партії «Фронт Змін» провела громадські слухання стосовно вирішення проблеми безпритульних собак в місті. Захід відбувся у вівторок, 27 квітня, в конференц-залі Готелю «Мир».

Попри політичні протести, що відбуваються на загальнонаціональному рівні, питання благоустрою міста залишається актуальним в будь-який час, саме тому відповідь на питання «Що ж робити з безпритульними собаками?» намагались дати представники громадських організацій, комунальних служб, медики. Свою позицію з даного питання, на захід прийшов озвучити і міський голова Рівного – Володимир Хомко.

Думки з приводу цієї проблеми звучали різні, було представлено різні способи: стерилізації, побудови притулку, усипляння та інші. Зрештою зупинились на одному – вирішення питання шляхом проведення поквартирного опитування мешканців Рівного, за результатами якого і буде прийнято рішення. Проведення зазначеного опитування, міський голова Рівного на слуханнях доручив «Фронту Змін», а задля об’єктивності, координуватимуть дане опитування представники Федерації аматорів собаківництва. В цей час, за повідомленням Володимира Хомка, міська влада будуватиме притулок для безпритульних собак, який до кінця року запрацює, хоч і не на повну потужність. Як пояснив заступник міського голови Рівного Олексій Хмилецький, проект спорудження міського притулку для бездомних тварин уже майже готовий.

— Цей проект має перспективу розвитку, — каже Олексій Хмилецький. — Ми зробимо вертикальне планування, огородження, стерилізаційний пункт, ветеринарний кабінет і поставимо вольєри. Поки тут зможе розміститися до 43-47 собак. А далі проект можна буде розвивати, розширювати. Хотілося б тепер побачити роботу громадських організацій, які так лобіювали це питання. Адже пропозиції — це одне, а дії — зовсім інше. 200 тисяч гривень, які виділила на притулок міська рада, — гроші невеликі і за них всього не зробиш.

Нагадаємо, Рівнерада також відвела ділянку під притулок на вулиці Київській. А у серпні в місті утворили спеціальний фонд, що управлятиме коштами та утримуватиме притулок для бездомних тварин. Опікуватиметься ним КАТП-1728, а допомагати — волонтери зоозахисних організацій. Фінансувати й утримувати притулок планували у тому числі за кошти спонсорів.

— Якщо все буде добре, у перспективі у приміщенні притулку можна буде організувати й готель для тварин, де їх могли б залишати господарі, коли їхатимуть на певний час. Але як воно піде — побачимо, — продовжує Олексій Хмилецький. — Адже багато в цьому питанні залежить від коштів.

Таким чином, «Фронт Змін» встановив місток співпраці представників влади та громадськості з даного питання. «Справа проста, потрібно було лише організувати слухання та демократично розібратись в даній темі, що нам і вдалося. Кожна сторона після слухань залишилась задоволена спільним рішенням і однаково висловлювали подяку активістам «Фронту Змін», за організацію заходу», - зазначив голова Рівненського обласної організації політичної партії «Фронт Змін» Тарас Максименко. «Ми і надалі будемо в такий спосіб вирішувати всі наявні проблеми міста, і думаю вже незабаром такі слухання стануть традицією», - додав він.

Читати інші роботи

Відео

English version