Від Магдебурга до Новодонецька

Тематика: Від Магдекбурга до твого міста

Назва: Від Магдебурга до Новодонецька

Автор: Ступка Наталія

У 1188 році архієпископ Віхман надав привілей на самоврядування Магдебургові. В XIII ст. магдебурзьке право поширюється на інші німецькі землі, на міста Польщі, Литви, Чехії, Сілезії, Угорщини.

Норми цього права регулювали управління містом, суспільно-правові відносини, порядок суда та судочинства, визначали заходи кримінального покарання, регламентували внутрішню статутну діяльність купецьких корпорацій, ремісницьких цехів і торгівлі.

За магдебурзьким правом міста звільнялись від управління й суду феодалів. Це право регламентувало права міських станів — купців, ремісників, визначало порядок обрання і функції органів міського самоврядування, ним регулювалися питання оцінки й успадкування майна.

Коли ж прийшло магдебурзьке право в міста України? Раніше інших це право отримали міста Закарпатської України, яка перебувала під Угорщиною. З 1329 року магдебурзьким правом користувалися Хуст, Вишкове, Тячів. Пізніше таке право отримали Санок (1339), Львів (1356), Кам'янець-Подільський (1374), Луцьк (1432), Кременець (1439), Житомир (1444), Мукачеве (1445), Київ (1494—1497). Міста Лівобережної України отримають це право тільки в кінці XVI — XVII ст.: Переяслав (1585), Стародуб (1620), Ніжин (1625).

Магдебурзьке право в містах України діяло шляхом застосування в самоврядуванні та суді книг міського права польських юристів Павла Щербича "Saxon seu prawa polski majdebursky nazywajce Speculum Saxonum" та Барташа Троїцького "Рогzdek sudowy spraw miejskich prawa majdeburskiego".

Треба підкреслити, що в українських містах діяла та частина магдебурзького права, яка допомагала організувати систему органів самоврядування. А. Кістяковський підкреслював, що "магдебурзьке право терпіло зміни від місцевих звичаїв та поглядів, що часто діяли поряд з ним і заміняли його".

Головним органом самоврядування в містах з магдебурзьким правом був магістрат. На ньому лежало піклування про міський благоустрій, він міг регулювати ціни на продукти, слідкувати за чистотою та порядком у місті. Магістрат мав "правні книги" (збірники законів) та печатку з міським гербом.

До магістрату входили магістратські урядники: старші та молодші. Старші — це війт, бурмістри, радці, лавники та магістратський писар, молодші — комісар або межувальник, городничий та возний.

Очолював міську владу війт, який спочатку призначався королем. Його посада була спадковою, її можна було продати та купити. З часом міста викупляють спадкові війтовства, ця посада стає виборною, з подальшим затвердженням королем. Існували релігійні обмеження при виборах війта. Так, у грамоті на самоврядування місту Стародубу було сказано, що війтом може бути тільки католик. Це вносило ускладення в життя українських міст, де більша частина населення була православною. В кращому випадку вдавалось отримати право на вибори до лави та ради одного-двох православних. У Львові, наприклад, православні українці не мали права займати жодної посади і навіть мешкати вони могли тільки в певній частині міста на Руській вулиці. Так само було в Перемишлі, Дрогобичі тощо.

Війт разом з населенням міста обирали раду, в яку входили від 6 до 24 радців. Рада вела господарчі справи. Радці вибирали на один рік зі свого середовища бурмістрів (від 2 до 12). Разом з війтом вони розглядали як судові, так і адміністративні справи. Існував і спеціальний судовий орган — лава, до складу якої входили війт (голова) і семеро лавників або присяжних. Лавники щорічно вибирались із середовища заможного міського населення. Вони розглядали як цивільні, так і кримінальні справи. В деяких містах цивільними справами міщан займалась рада. Підсудності лави в цих містах підлягали тільки кримінальні справи. Вироки при цьому подавались на затвердження королю.

Процес в містах з магдебурзьким правом був усним, гласним та змагальним.

Жителі міст, які користувались правом на самоврядування, були юридично вільними, несли загальнодержавні повинності і ті, які визначала міська влада. В їхні обов'язки входило утримання адміністрації, королівського війська, сплата грошових податків. Населення таких міст сплачувало податки, зокрема, на користь духовенства.

Магдебурзьке право давало жителям міст і певні права. Міщани отримували право побудови будинку для магістрата і право держати трубача. На нижніх поверхах таких будинків дозволялось мати крамниці, хлібні засіки. В тих містах, де був великим приїзд купців, будувався гостинний двір. Місту дозволялось мати громадську лазню, шиноктамлин. Всі доходи поступали в міську скриню, ключ від якої зберігався у одного з бурмістрів. З цієї скрині йшла плата за магдебурзьке право, вносились податки і покривались інші витрати. Одним з важливих привілеїв, які давало магдебурзьке право, було "право складу". В силу цього права купці, які привозили товари в місто, повинні були продавати їх тільки в цьому місті і тільки оптом.

Отже, купівля-продаж в роздріб була монополією місцевих купців. Приїжджі купці могли торгувати в роздріб тільки в дні ярмарок. Ярмарки та торги, що влаштовувались в містах, з одного боку, служили економічному розвитку міст, з другого — служили збагаченню міщан. Кількість ярмарок в містах вказувалась в грамотах на самоврядування.

Зробимо деякі висновки. Протягом XIV — XVI ст. магдебурзьке право поширилось на всій Правобережній та в частині Лівобережної України. В своїй основі воно було знаряддям католизації та полонізації українського населення, оскільки правом на самоврядування могли користуватись тільки католики. Магдебурзьке право ніколи не застосовувалося в містах України в повному обсязі. Діяла та його частина, яка регламентувала систему органів самоврядування. Щодо правних книг, якими користувалися в містах України, то в них мало що було від німецького права. Міста використовували звичайно форму магдебурзького права, але не його зміст. На першому етапі свого існування магдебурзьке право відіграло дещо прогресивну роль в економічному розвитку України.

Більше чотирьох століть відділяють нас від часу поширення магдебурзького права територією України до часу заснування мого рідного селища Новодонецьке, але європейські традиції самоврядування, принесені в Україну магдебурзьким правом зберігаються і працюють і в наш час. Яскравим прикладом відтворення цих процесів є поява на мапі України невеличкого, але затишного та рідного селища.

Станція Легендарна (за проектом залізниці - Степанівка), що була в 60-70-і рр. "воротами Олександрівского району", знаходиться у безпосередній близькості до селища Новодонецкое. Селище Червоноармійської групи гідрошахт, нині - Новодонецкое, засноване в 1956г. у зв'язку з будівництвом гідрошахти " Піонер", яка в комплексі зі збагачувальною установкою дала перше вугілля в 1961г. У 1956г. розпочато будівництво шахтарського селища і автодоріг до шахт і міста  Добропілля. В першу чергу, звели будівлю барачного типу (знесені до 1996г.), клуб " Шахтар", школу-інтернат, книжковий магазин і міст на південному виїзді з селища.

Завдяки Донецькому обласному архіву можна уявити, з якими труднощами зіткнулося робоче селище на початку свого існування. У 1957р.Олександрівский район додатково відчужує 250 гектар колгоспних земель під об'єднане селище шахт Д-1 і Д-2. У 1959г. у будівлі гуртожитку відкривається лікарня на 50 ліжок, - населення обслуговували 3 лікарі замість 13, необхідних по штату. Приблизно в цей час в селищі відкриваються побутові майстрові Степановского сільпо: швацька, взуттєва, годинникова і перукарня. У 1959г. Олександрівска райрада розглянула і затвердла скорегований план об'єднаного селища шахт Д-1, Д-2, Д-3, гідрокопальні та селища шахтобудівників, в яке входили заходи по очищенню русла р.Самара і перенесенню ринкової площі чимдалі від станції (оскільки тут було заплановано зведення лікарняного містечка). На початку 60-х рр. в селищі вже діяли бібліотеки будуправлінь № 4 і № 8, дитсад, ясла.

Коли були побудовані перші вулиці селища, мешканці зіткнулися з проблемою неякісної роботи підрядних організацій : будуправління № 4 і № 8, сантехэлектромонтаж (ділянка № 4) під час будівельних робіт повністю руйнували те, що було зроблено в попередні роки для благоустрію селища. Так, багато проїжджих і внутрішніх  доріг було забруднено, засмічено, оскільки підрядники погано вели роботу по будівництву водопроводу, каналізації, тепломережі, не доводячи почату справу до кінця. Місцями був пошкоджений електрокабель.

У 1961г. селищна рада розробляє правила, за допомогою яких намагається нормалізувати санітарні умови в селищі. Так, будівельно-монтажні роботи з руйнуванням доріг і тротуарів, псуванням лісонасаджень допускається проводити лише при згоді на те сільради. Виділені певні місця під стоянку робочого і будівельного автотранспорту; причому, стоянка на вулицях, біля гуртожитків і житлових будинків заборонялася. Заборонявся проїзд автотранспортом тротуарами, а також рух гусеничного транспорту по асфальтованим дорогам. Олександрівский автопарк зайнявся установкою дорожніх знаків.

Будівля буфету їдальні № 9 Добропільского ОРСа біля автобусної зупинки, в якому продавали горілчані вироби і біля якого відбувалися бійки, передали під квиткову касу Новодонецької автоколони. Проводилися роботи по збереженню ставка в районі селища : перемичка водозливу періодично зміцнювалася для захисту водойми під час весняного паводку. У 1964г. автодорога через  селище і станцію була заасфальтована.

У 60-х рр. в Новодонецькій школі-інтернаті діяв експедиційний загін "В глибину століть", що займався краєзнавством, і  зібрав, зокрема, багатий матеріал по історії будівництва гідрошахт.

Нині в Новодонецькому  діють 2 школи, 3 дитсадки, Будинок культури, бібліотека, спорткомплекс, лікарня, відділення зв'язку та ощадбанку. У радянські часи в селищі діяла меблева фабрика, ресторан і 3 бібліотеки. Нині назріла необхідність очищення р.Водяная в районі Новодонецкого, Иверского.

У 90-х рр. шахта " Піонер" дивом змогла провести реконструкцію. Після розпаду СРСР виявилось, що устаткування для гідровидобутку вугілля виготовляеться за кордоном. Усе це відбувалося на тлі систематичних збоїв в державному фінансуванні вуглевидобування, величезній заборгованості по заробітній платі і енергоносіям. Шахту могла спіткати  сумна доля сусідки – гідрошахти "Червоноармійська". Від закриття шахту " Піонер" врятувало те, що до 1999г. на ній змогли підготувати лаву - півторатисячницю. У 1999г. шахта " Піонер" перейшла на традиційний - " сухий" спосіб видобування вугілля. Нову лаву обладнали комплексом ЗМКД90.

На   станції  Легендарна    (за проектом Міністерства оборони СРСР на зведення залізниці Дубово - Мерцалово роздільний пункт іменувався Степановка) знаходяться перевантажувальні комплекси навалювальних вантажів, пункт техогляду і елеватор, розрахований на відвантаження  більше 2 тисяч тонн зернових за добу (20-25 вагонів - зерновозів). Розмір бункерных емностей - наибольший в Украинїі і третій за розмірами в Європі  (150 тис. т).

Першими згадками про Новодонецьке  є описи земель та порід на цій території

Є.П. Ковалевським, хоча відомо, що ще Петро I згадував ці землі  Донбасу. Наше селище є самостійною одиницею, тому що має свій бюджет, яким може розпоряджатися ним на свій погляд. Гілки влади, як і в інших містах та селищах, поділяються на законодавчу та виконавчу. Законодавчу владу представляє селищна ради, а виконавчу – виконавчий комітет.

На порядку денному перед виконавчим комітетом стоять питання ремонту доріг, тротуарів, дитячих садочків, житлових фондів, побудування дитячого містечка та розвитку селища для покращення життя його мешканців.Читати інші роботи

Відео

English version